Türkiye’nin “ALTIN” şirketi Koza Altın, ekonomiye sağladığı katma değer, ‘sürdürülebilir madencilik” konsepti ve çevreyle uyumlu faaliyetleri ile her geçen gün biraz daha büyüyor.

Koza Altın, Altın Madenciliğinde bilinen en iyi teknolojiyi kullanır.

Koza Altın; Türk ekonomisine katkıda bulunmayı, yöre insanıyla karşılıklı güven içinde, onların değerlerine saygılı, şeffaf, kalıcı ve ekonomik getirisi yüksek altın madenciliği yapmayı hedeflemektedir.

Grup Şirketleri

Koza Altın İşletmeleri

Koza-İpek Holding şirketlerinden Koza Altın İşletmeleri, sektöründeki mevcut en iyi teknolojiyi kullanarak ve en yüksek çevresel performansı sergileyerek, yöre insanıyla karşılıklı güven içinde ve onların değerlerine saygı göstererek şeffaf ve kalıcı altın madenciliği yapmayı; bu faaliyetler esnasında ekonomik ve sosyal anlamdaki kalkınmayı çevre koruma ile bütünleştirmeyi ilk günden bu yana hedef olarak belirlemiştir. Bu hedefine ulaşma doğrultusunda yürüttüğü faaliyetleri ile Türkiye ekonomisine ciddi bir katma değer sağlamıştır. Son beş yıl içerisinde hem üretim hem de kaynak ve rezerv bakımından dünya çapında gelişme kaydeden Koza Altın İşletmeleri, faaliyete başladığı ilk günden bu yana sermayesini, personel istihdamını, işletme sayısını hızla arttırmaktadır.

Koza Altın İşletmeleri, bugün itibariyle dört adet üretim yapan maden sahasına sahiptir. İzmir Bergama Ovacık’ta yer altı işletmeciliği ve cevher zenginleştirme tesisi, İzmir Çukuralan’ da açık ocak ve yer altı işletmeciliği, Gümüşhane Mastra’da açık ocak, yer altı işletmeciliği ve cevher zenginleştirme tesisi, Eskişehir Kaymaz’da ise açık ocak işletmeciliği ve cevher zenginleştirme tesisi ile faaliyet göstermektedir. Genel Müdürlüğü Ankara’dadır. Çevresel performansı, oluşturduğu istihdam, ödediği vergiler ve sosyal sorumluluk projeleri ile Ülkemizin gurur kaynağı olarak faaliyetlerine devam etmekte olan Koza Altın; uyguladığı madencilik teknikleri ile Avrupa Komisyonu tarafından AB üyesi ülkelere örnek gösterilmekte, Türk Madenciliğinin Avrupa ve Dünyadaki örneği olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Özdemir Antimuan

Koza-İpek Holding şirketlerinden Özdemir Antimuan Madenleri Turhal Maden İşletmesi, Orta Karadeniz Kuzeydoğu’sunda Tokat ili Turhal ilçesinin Elalmış köyü sınırları içinde olup, şirket merkezi Ankara’dır. Üretim çalışmalarının 1900 lü yıllara kadar uzandığı Turhal Antimuan sahalarında, 1987-1997 yılları arasında üretime ara verilmiştir. 1997 yılında üretim çalışmaları tekrar başlamıştır. Rezerv artımına dönük olarak başlatılan sondajlar halen devam etmektedir. Sahadaki cevher potansiyeli birkaç milyon ton mertebesindedir.

Şirket tesisleri, aşağıda belirtilen üç gruba ayrılabilir:

  • Tüvönan antimonun çıkarıldığı yeraltı Madeni,
  • Antimon konsantresinin üretildiği mineral proses fabrikası,
  • Antimon tioksit ve metal (Regulus) üretimin yapıldığı Antimon Arıtma Tesisi

Yukarıda belirtilen ürünlerin tamamı dünya kalitesinde ve satılabilir niteliktedir. Kalite standartlarını sürekli koruyabilmek için tüm ürünler, müşterilerin memnuniyetine yönelik olarak laboratuvarlarımızda kimyasal analiz ve testlerden geçmektedir. İşte bu yüzden ürünlerimizin kalitesi ve antimon içeriği süreklilik esastır.

Koza Anadolu Metal Madencilik

Koza-İpek Holding şirketlerinden Koza Anadolu Metal Madencilik, bakır, kurşun-çinko, demir v.b. metalik maden yataklarının araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesi ile, sürekli olarak gelişimi hedef edinmiş kurumsal bir maden şirketidir. Koza Anadolu; uluslararası standartlarda bilinen en iyi teknoloji ile, çevreyle uyumlu, yöre halkına saygılı ve Türk ekonomisine maksimum katkı sağlayacak doğrultuda faaliyetlerini yürütmektedir. Koza Anadolu; 2008 yılında toplam 7 adet maden ruhsatıyla çalışmalara başlamış, bugün 21 maden ruhsatı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Kısa vadede, Çiftehan-Esendemir projesinde işletme inşaatı ve cevher üretim faaliyetlerine başlamayı hedeflemekteyiz.

Amacımız; orta vadede kaynaklarımızı arttırmak için çevreyle uyumlu mevcut metalik maden projeleri geliştirmek, yeni metalik maden projeleri bulmak ve geliştirmek; kar edilebilir üretimi azami düzeye getirmektir. Hedefimiz; bölgesel yapılanma stratejimiz, başarılı ve çevreyle uyumlu kaynak büyütme performansımız ve üretimdeki tecrübelerimiz ile Türkiye’nin önde gelen metalik maden üreticisi firmalarının başında yerimizi almaktır.

Enerji: İpek Doğal Enerji

Koza-İpek Holding şirketlerinden İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma Ve Üretim; petrol, doğalgaz, kömür ve benzeri doğal enerji kaynaklarının yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklarının da araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesi ile, sürekli olarak gelişimi hedef edinmiş kurumsal bir enerji şirketidir. İpek Doğal Enerji, sürekli olarak gelişimi hedef edinmiş kurumsal bir enerji şirketidir. Uluslararası standartlarda bilinen en iyi teknoloji ile, çevreyle uyumlu, yöre halkına saygılı ve Türk ekonomisine maksimum katkı sağlayacak doğrultuda faaliyetlerini yürütmektedir.

Kısa vadede, Kozluk projemizde başlatılacak olan arama kuyusu çalışmamızda keşif yapılması ve akabinde tespit kuyuları açılmasının hedeflenmesi ile birlikte, Şirvan Projemiz için hedef lokasyonlar kesinleştirilip plan ve ön hazırlıkları yapılacaktır. Orta vadede gerçekleşmesi için belirlediğimiz faaliyetler, Kozluk ve Şirvan Projeleri’nin hızla ilerlemesi, kuyu sayımızın arttırılması ve bu kuyuların üretime alınmasıdır. Tüm safhalarda bilgi ve tecrübesini ispatlamış müteahhit firmalar ve servis şirketleri ile çalışılacaktır. Arama kuyularımızda başarı elde etmemizle birlikte tespit ve üretim kuyuları açılacaktır. Bu süreçte ekibimiz yeni projeler geliştirmeye devam edecektir.

Havacılık

Koza İpek Holding şirketlerinden ATP Havacılık Ticaret, ülkemizde uzak mesafe uçuşlarına cevap veren bir hava taksi işletmesi olarak tüm özel kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2007 yılında kurulmuştur. ATP Havacılık uluslararası kurallar ile ICAO & JAA yeterliliklerine uygun AOC / TR-AT- 066 nolu uçuş işletme ruhsatı sahibidir. İşletmemizde 20 yıl üzerinde sektörel deneyime sahip Boeing, Airbus 320 uçakları ve havayolları operasyon deneyimli 10.000 uçuş saati üzerinde JAA-JAR/ATPL lisanslı kaptan ve uluslararası standartlara sahip F.O görev yapmaktadır. Uçuş ekibimiz her yıl, Simülasyon Lisans Yeterlilik Kontrollerini ABD’de yerleşik Flight Safety Training Center’da tamamlayarak yetkili yasal merciilere sunmaktadır.

ATP Havacılık Ticaret A.Ş. Cessna Citation Sovereign model ve 18 kişilik kıtalararası uzak mesafede hizmet veren Gulfstream-450 model uçaklarımız ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Uçaklarımız, orta-üst ölçekli jet operatörlerinin bir iş jetinde hayalini kurduğu bütün özelliklere sahiptir. Ekibimiz, 5 havayolları pilotu, 1 uçak mühendisi, 1 teknik mühendis, 1 uçak teknisyeni, 1 kabin memurundan oluşmaktadır.

ATP Havacılık; hava taşımacılığında yüksek standartları ile dünyanın dört bir yanından gelen uçuş taleplerine emniyetli, konforlu, müşteri memnuniyetini ön planda tutan faaliyetleri ile yanıt vermekedir.

Turizm: ANGEL’S PENINSULA

Konforu, şıklıkla buluşturan ve Türk misafirperverliğini nezaketle sunan Angel’s Peninsula; sağlıklı yaşam konseptiyle, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmakta; çalışma prensiplerini bu ilkeler doğrultusunda belirlemektedir. Dünya çapında, sağlıklı yaşam standartlarını ve Türk misafirperverliğini benimseyerek, verilen mükemmel hizmet ile yerel ve uluslararası turizm sektöründe Pazar lideri haline gelmek öncelikli hedefimizdir.

Angel’s Peninsula; Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Turgut Köyü’nde bulunmaktadır. Marmaris merkeze 30 km. uzaklıkta olan tesisimiz, Dalaman havaalanına 116 km. ve Bodrum Milas havaalanına 159 km. uzaklıktadır. En yakın yerleşim yeri olan Selimiye koyu 15 km., Datça ilçesi ise 80 km. uzaklıktadır.

Pinea Kozak

Koza İpek Holding şirketlerinden ATP Koza Gıda, Koza Altın İşletmeleri firmasının yürütmekte olduğu bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında doğmuştur. Yöre insanına katkı sağlamak, bölgede istihdam yaratmak ve ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla faaliyete geçirilen firma; Koza İpek Holding’in tüm faaliyet alanlarında uygulamakta olduğu kalite standartları ile gıda sektöründe ve bölgede devrim yaratmıştır.

Pinea Kozak Fıstık İşletmesi; İzmir Bergama’da, Kozak Yöresi Yukarıbey Köyü’nde bulunan saatte 500 kilogram kabuklu küner işleme kapasitesine sahip tesisi ile hizmet vermektedir. 2 bin 460 metre kare kapalı alanda kurulan fabrika binasında mevcut en son teknoloji ile Kozak’ın hazine değerindeki fıstıkları işlenmektedir.

Kozak’ta yetişen fıstıkların verimi çok yüksek olduğu için, şöhreti sınırlarımızı aşmıştır. İtalya’da yetiştirilen çam fıstığının 1.300 adedi 1 kilogram gelirken, Kozak yöresinde üretilen çam fıstığının 1.213 adedi 1 kilogram gelmektedir. Kozak fıstıkları daha iri ve dolgundur. Bu yörenin toprak yapısı, yağış rejimi ve iklim koşulları verimi arttıran en önemli faktörlerdir. Kozak yöresinde bulunan 16.000 hektar civarındaki fıstık çamı sahası, Türkiye’nin fıstık çamı alanlarının (36.000 hektar) yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Türkiye’de üretilen ortalama 1.300 tonluk çam fıstığının yaklaşık 1.000 tonu Kozak Yaylası’ndan elde edilmektedir. Kozak’ın üretim değeri, İtalya ve Portekiz’in de aralarında bulunduğu birçok ülkenin üretim değerinden daha fazladır. Çünkü bu yörenin toprakları, fıstık çamının gelişmesi açısından oldukça elverişli özellikler göstermektedir. Piyasalarda kabul edilen bir gerçek var: ”Dünyanın en kaliteli çam fıstığı Kozak Yaylası’nda yetişir.” Kozak'ta yetişen fıstıklar büyüklüğü, lezzeti ve kalitesiyle dünyanın en kaliteli fıstığı olarak kabul edilir. İç pazarın yüzde seksenine de Kozak hakimdir. ATP Koza Gıda bu hazine değerindeki fıstıkları iç pazarda ve dış pazarda tüketicisiyle buluşturmanın mutluluğunu ve gururunu yaşamaktadır.

ATP İnşaat

Koza İpek Holding şirketlerinden ATP İnşaat, demir dışı metal cevherleri ve konsantrelerinin toptan ticaretini ve her türlü mesken amaçlı konut inşaatı işlerini yapmak üzere 1994 yılında kurulmuştur.

ATP İnşaat, 2010 yılında verdiği 16.384,201 TL vergi ile Ankara ili vergi sıralamasında ilk 50 içine girerek, yaptığı projelerle Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Ankara ‘da inşasına başlanan Kozaloft kız öğrenci yurdu ve Gümüşhane’de bulunan yurt inşaatları yaptığı projeler arasında olup ekibimiz yeni projeler geliştirmeye devam etmektedir.

Eğitim: İPEK ÜNİVERSİTESİ

Dünyada oldukça önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, üniversite tercihi ve ardından getireceği meslek seçimi en önemli kararlardan biridir. Yaşadığı döneme ve sonraki nesillere kalıcı eserler bırakacak, geleceği aydınlatacak olan gençlerin geleceğini şekillendirecek olan üniversite tercihindeki ilk adım oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda Koza İpek Holding, yıllardır yürütmekte olduğu tüm faaliyelerde kaliteli eğitime verdiği öneme Türkiye’nin çeşitli yörelerine yaptığı konforlu, kullanışlı ve kaliteli yurtlarla defalarca göstermiştir. Bu noktada ise, Koza İpekHolding inşaatına başlamış olduğu üniversite ile sadece Türk eğitim sistemi için değil, Dünya eğitim sistemi için çığır açmaya hazırlanmaktadır.

İpek Üniversitesi, modern kampüs imkanları, seçkin akademik kadrosu ve farklı içerikte hazırlanan programlarının yanı sıra farklı eğitim sistemi ile tüm dünyada adından söz ettirecektir. Özellikle sosyal bilimler alanında yoğunlaşacak olan İpek Üniversitesi, toplumu ve insanı yönlendiren, yöneten İktisat, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Uluslararası Ticaret, Hukuk, Sinema, Televizyon, Halkla İlişkiler, Sahne Sanatları, Müzik, Animasyon, Gazetecilik, Tarih, Edebiyat, Psikoloji, Felsefe gibi alanlarda iddialı bir şekilde donatılacak ve nitelikli bir eğitimden geçmiş, başarılı sosyal bilimcilerin sağlayacağı bakış açısı ile; siyasi, ekonomik ve kültürel olay ve olguların değerlendirilmesi ve yönlendirilmesinde önemli modeller oluşturacaktır.

Sadece bir eğitim öğretim alanı değil, günün her saatinde yaşanabilir bir sosyal, sanatsal ve kültürel alan olma özelliğine sahip olacak olan İpek Üniversitesi’nin kampüsünün mimarisinde ve sosyal alanlarında, çalışma alanının ve yaşam kalitesinin başarı seviyesini etkileyeceği düşüncesi ile dünyanın farklı şehirlerinden esintiler kullanılmıştır. Aynı zamanda bir film platosu olarak da dizayn edilen kampüs; eğitim hayatının; sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle eklemlenmiş bir yaşam sunmaktadır. İpek Üniversitesi’nde bir üniversite kampüsünden çok, bir şehirde yaşıyor olma hissi ile tüm öğrenciler ayrıcalıklar dünyasına adım atma şansı yakalayacaktır

Medya

Koza İpek Holding; Kasım 2005 tarihinde Bugün Gazetesi’ni bünyesine katarak medya sektöründe attığı ilk adımı, günümüzde büyük bir başarı hikayesine dönüştürmüş olmanın gururunu taşımaktadır. İlk medya şirketimiz Bugün Gazetesi’nden sonra, Mayıs 2008 tarihinde Kanaltürk TV, Kanaltürk Radyo ve Mayıs 2009 da Bugün TV’yi bünyesine dahil etmiştir. Ayrıca; KTHaber, Kanaltürk Haber, Bugün Haber, 1 spor portalı ve 1 çocuk portalı ile toplam 5 haber portalı da grup bünyesinde hizmet vermektedir.

Tutarlı, güvenilir ve toplumun nabzını tutan yayıncılık ilkelerini benimseyen Kanaltürk TV; logosu, programları ve ekrandaki yüzleriyle büyük ve önemli bir değişim gerçekleştirmiştir. Kaliteyi ve önemli değerleri bir arada sunan çizgisiyle büyük bir boşluğu doldurarak izleyicilerinin karşısına çıkmıştır.

Bugün Kanaltürk TV, kısa zamanda gerçekleştirdiği yapılanma ile TV yayıncılığında herkese ışık tutacak bir başarı öyküsüne sahiptir. Kanaltürk Radyo, Bugün Gazetesi ve Bugün TV ile yakalanan sinerjinin olumlu etkisiyle medya grubumuz Türk basın sektörüne katkılarıyla her gün yeni başarılara imza atmaktadır ve bu çizgisini hiç bozamadan faaliyetlerine devam edecektir